Evhayat Forum
Kullanıcı Adı Şifre  

Kış Bahçesi (rüya0909)                    ***                    çamaşır sepetleri (canan77)                    ***                    oyuncak sepeti (iremelisa)                    ***                    Naneli Bezelye Nasıl Yapılır? (hich)                    ***                    Köfteli Kabak (Gariban)

  Üye Listesi | Mesajlarım | Engellediklerim | Sık Sorulan Sorular | Avatarımı Değiştir

evde tasarruf nasıl yapılır

Üye BilgileriMesaj

senpar
Forum Yıldız Forum Yıldız Forum Yıldız
senpar
Kayıt: 13 Şubat 2010
Toplam Mesaj: 743

EVDE TASARRUF NASIL YAPILIR?Ekonomik ve tasarruflu yaşam için ilk olarak evlerimizden başlamalıyız. Boşa harcanan su ve elektriğin önüne geçtiğimiz taktirde aile bütçemize ciddi anlamda bir katkı yapmış olacağız ve alacağımız önlemler bize hayat boyu kazandıracak. Kuşkusuz sizlerde tüketim alışkanlıklarınıza daha uygun evde tasarruf yolları bulabilirsiniz. Tasarruf için neler yapılır? Sırasıyla üzerinde duralım.

Isı, elektrik ve su tasarrufu nasıl yapılır?


ELEKTRİK


-Aydınlatma sisteminizin tamamını tasarruflu ampuller kullanarak yenileyiniz.

Bu tip ampuller biraz daha pahalı olmakla birlikte çok daha uzun ömürlüdür. Eğer maliyeti ilk başta size fazla geliyorsa en çok kullandığınız lambalarda bu tip ampuller kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntemle aydınlatma giderleriniz yüzde 80’lere varan oranlarda azalabilir. Ayrıca doğal ışıktan en üst seviyede yararlanarak ve açık bırakılan ışıklar konusunda dikkatli davranarak faturalarımızı hafifletebiliriz.

-A sınıfı ve üstü elektronik eşyaları tercih edin.

Tasarruf için neler yapabiliriz? Sorusuna en iyi cevaplardan biri budur. Son yıllarda beyaz eşya üreticileri çok daha az enerji tüketen ürünleri ayrı bir sınıflandırmayla piyasaya sürmektedir. Genel olarak bu ürünler pahalı olsalar da bunlara daha ucuz fiyatlardan spot beyaz eşya satan mağazalardan ulaşabilirsiniz. Bu tip mağazalarda çok küçük kusurları olan beyaz eşyalar ciddi anlamda indirimli satılabilmektedirler. Ayrıca normal mağazalardan alınanlar gibi garantili ürünlere ulaşmak mümkün.

-Akıllı sayaçlar

Gün içinde, elektrik tüketimimizi farklı fiyat seviyelerinde faturalandırmaya dayanan bu sistem, eğer tüketim alışkanlıklarınıza uyuyor ise size paradan tasarruf sağlayabilir. Enerji tüketiminiz geceleri yani 22:00-06:00 saatleri arasında gerçekleşiyorsa veya tüketiminizi bu saatlere çekmeniz mümkünse sizin için yararlı olabilecek bir sistemdir. Ancak tüketiminizin çoğu 17:00-22:00 arasında gerçekleşiyorsa bu sistemi tercih etmemelisiniz.

-Kullanmadığınız elektronik eşyaları fişten çekin.

Maalesef çoğu elektrikli ev eşyası bekleme konumundayken enerji tüketmeye devam eder. Bu nedenle elektrikten tasarruf için bu eşyaları fişten çekmeniz veya hiç olmazsa düğmelerinden kapatmanız gerekmektedir.

-İhtiyaçlarınızı tam karşılayacak ürünleri tercih edin.

Örnek vermek gerekirse, çamaşır makinelerinin piyasada 5-9 kg arasında değişen çeşitleri vardır. Tam ihtiyaçlarınıza göre bir makine aldığınız taktirde makinenizi uygun sıklıkta ve tam dolu olarak çalıştıracağınız için ciddi anlamda tasarruf sağlayacaksınız.


SU


-Metreküp fiyatları


Farklı şehirlerde farklı uygulamalar gözlemlenmekle birlikte, örneğin, İstanbul’da su tüketiminiz 10 metreküpün altında gerçekleşir ise 20 metreküpün üstünde harcanan suya göre metreküp başına yüzde 50 az para ödersiniz. Bu nedenle sudan tasarruf yapmakla, metreküp başına ödeyeceğiniz tutar azalırken ödeyeceğiniz su miktarı azalacaktır.

-Tasarruflu musluk, duş başlığı ve çift hazneli sifonlar kullanın.

En çok su tüketimimizin gerçekleştiği bu yerlerde, su tasarrufu sağlayan bu tip ürünler kullanmamız bizi ciddi bir maliyetten kurtaracaktır.

-Çamaşır ve bulaşık makineleri

Zaten yapısı itibariyle bize zaman, emek ve elektrik tasarrufu sağlayan bu makinelerin ayrıca su tasarruf yönleri çok güçlü olanları son yıllarda piyasaya çıkmaktadır. Beyaz eşya üreticileri bu tipteki makineleri ayrı bir sınıflandırmayla piyasaya sunmaktadır. Sizlerde bu ürünleri tercih ederek tüketim miktarınızı önemli oranda düşürebilirsiniz.
ISI ve DOĞALGAZ


-Yalıtım (izolasyon)

Isı tasarrufu ve evinizin değerini arttırmak için çok iyi bir yöntem olarak düşünebileceğimiz ısı yalıtımı ayrıca binanızın ömrünü de uzatacaktır. Bu anlamda izolasyon bir yatırım olarak düşünülmelidir.

-Merkezi sistem


Evinizin sürekli ısıtılmaya ihtiyacı varsa merkezi sistem sizin için daha karlı olacaktır. Merkezi sistemlerin kombiye oranla daha verimli olduğu bir gerçektir. Ancak kombinin avantajı ihtiyaca göre çalıştırılabilmesidir. Bu nedenle eğer tüm gün evde bulunmuyorsanız saat ayarlı bir kombi sizin için daha kullanışlı olacaktır.


-Kombiler

Yoğuşmalı diye tabir edilen tasarruflu kombiler, son yıllarda doğalgaza gelen zamanlardan sizi bir ölçüde koruyabilir. Ancak kombinizin ve tesisatın bakımını düzenli olarak yaptırmanız en verimli ve ucuz şekilde ısınabilmeniz için ön şarttır. Aksi halde hem ısınamayıp hem de yüksek doğalgaz faturaları ödeyebilirsiniz. Tasarruflu doğalgaz tüketimi için öncelikle sağlamanız gereken şey saat gibi işleyen kombi ve tesisat olacaktır.

-Pencereler

Isı yalıtımı anlamında en zayıf yerler olarak pencereleri gösterebiliriz. Bu nedenle pencerelerinizin çift camlı ve hava sızdırmaz bir durumda olmasını sağlamalısınız. Eğer kısa sürede pencerelerinizi değiştirmeniz mümkün değilse ısı yalıtımı sağlayan süngerli şeritlerden kullanabilirsiniz.

PARA TASARRUFU NASIL YAPILIR?

-Alışverişe liste ile çıkın ve listenize sadık kalın.


-Nakit para kullanarak yararlanabileceğiniz tüm indirimlerden yararlanın ve pazarlık yapmanız mümkünse mutlaka yapın.

-Ekonomik tatiller ve ucuz uçak biletleri için mutlaka erken rezervasyon olanağından yararlanın.

-İnternetten alışveriş yaparak bir çok ürüne en uygun fiyattan ulaşabileceğinizi unutmayın ve online alışveriş yapmadan önce mutlaka gerekli güvenlik önlemlerini alın.

-Reklamlardan daha çok ihtiyaçlarınızı ve tavsiyeleri göz önünde bulundurun.

-Kaliteli ve makul fiyatlı ürünleri bulmayı temel amaç edinin.

-Son teknoloji ürünlerini almak için fiyatların makul seviyelere inmesini bekleyin.

-Fayda maliyet analizi yapın.

-Kendinizi marka bağımlılığına kaptırmayın.

-Fiyat araştırması mutlaka yapın.

-Marketlerin üyelik kartlarını edinerek indirimlerinden en etkin şekilde yararlanın.

-Outlet mağazalarını takip edin.

-Sezon sonu indirimlerinden olabildiğince yararlanın.


YAKITTAN TASARRUF NASIL SAĞLANIR?


-Tasarruf için ne yapılabilir? Sorusun cevabı, en başta yakıt tüketimi düşük bir araç seçmek olacaktır.


-Çevremiz ve bütçeniz açısından iyi bir seçenek olan LPG dönüşümünü aracınızda yaptırmak size önemli ölçüde kar sağlayacaktır.

-Arabanızın bakımlarını düzenli yaptırmanız size yakıt tasarrufu sağlayabileceği gibi arabanızın ikinci el değerini de yükseltebilecektir.

-Lastiklerinizi seçerken yakıt tasarrufunu önemseyen modelleri ve yaşadığınız yer ve ilkime uygun olanları seçmelisiniz.

-Trafikten kaçınmak için yola biraz daha erken çıkmayı, alternatif yolları öğrenmeyi ve yola çıkmadan önce internetten yol durumunu öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

-Mümkün olduğunca toplu taşımayı tercih edebilir ve işe gidip gelirken yakıt masrafını paylaşabileceğiniz sizinle aynı şirkette çalışıp size yakın oturan bir yol arkadaşı edinebilirsiniz.13 Şubat 2010, Cumartesi: 11:54
 

Kişisel Mesaj GönderŞikayet EtYorum Yaz

Sıralama        

FORUM DETAYLARI


Üye İşlemleri

En yeni üyemiz: Üyelik Yönetimi | ÇıkışSite Hareketleri

En yeni üyemiz: saimesultan
Son mesaj yazan üyemiz: EYMENZiyaretçi İstatistikleri

Şu an sitemizde 0 üye, 354 misafir olmak üzere, toplam 354 ziyaretçi var.
Aktif Üyelerimiz:Evhayat Forum İstatistikleri

Evhayat Forum'da, 27 Forum Kategorisi, 127 Başlık, Onaylanmış 3798 Forum Konusu, ve Onaylanmış 17533 Cevap bulunmaktadır.


   
Yeni Gönderiler   - Yeni Gönderiler (Son 3 gün içinde gönderilen mesajlar)
Yeni Gönderi Yok   - Yeni Gönderi Yok (Son 3 günden önce gönderilen mesajlar)
Özel Forum   - Özel Forum

Aktif Evhayat Üyeleri *

* Son 7 gün