Hurma Ağacı

Hurma ağacı

Haber Bültenimize Üye OlSıcak iklimleri seven hurma ağacı kurak ve sıcak yerlerde yetişir. Palmiye ailesinden gelir.

Ağacın pürüzlü gövdesi gri rengindedir. Boyu 25 metreye kadar uzayabilir. Gövde kalınlığı 30 cm’yi bulur. Erkek ve dişi çiçekleri ayrı bitkiler üzerindedir. Dişi çiçekleri sonbahar aylarına doğru yenilebilir meyvelere dönüşür. Hurmanın iyi yetişmesi için, tepesinden güneşin, kökünden suyun eksilmemesi gerekir.

Toprak: Hurma toprak konusunda pek seçici değildir. Sulak yerlerde bile yetişebilme özelliğine sahiptir. Ancak sulak yerlerde yetişecekse toprağa, kil ve kaba dere kumu eklenmesi gerekir.

Gübre: İlkbahar ve yaz aylarında bir – iki defa yanmış ağır güresi verilebilir. Bu gübreleme hurma ağacının daha sağlıklı gelişmesini sağlar. Bitkinin kuruyan yapraklarının da zaman kısa zamanda kesilmesi gerekir.

Isı: Hurma sıcağı oldukça seven bir bitkidir. Ancak sıcak bölgelerde sağlıklı yetişir. Sıcağı seven bir bitki olduğu için Türkiye’de de sadece Akdeniz bölgesinde gelişim gösterir.

Işık: Güneşli ve aydınlık yerlerde yetişmesi gerekir. Hurma ağacı dikeceğiniz yerin aydınlık ve geniş bir alan olmasına özen gösterin.

Su: Toprağının sürekli sulanması gerekir. Özellikle gelişim döneminde suya oldukça fazla ihtiyaç duyar.

Bahçe Bilgi : 26 Nisan 2010, Pazartesi


Hurma ağacı


Yorumlar için TıklayınızYorum: 0

YORUMLAR

Hurma ağacının meyvesini nasıl muhafaza ediyorsunuz?


Bu konuya ilk yorumu siz ekleyin.

Evhayat Üye Girişi

Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
 

Yorum eklemek için öncelikle üye girişi yapmalısınız.