Teflon tava kullanım kılavuzu

Teflon tava kullanım kılavuzu

Haber Bültenimize Üye OlMutfakta kullanımına özen gösterilmesi gereken gereçlerin başında teflon tavalar gelir. Gerek yemek pişirme esnasında, gerekse temizliği sırasında özel itina gerekir. Teflon tava kullanırken:

Aldığınız teflon tavayı kullanmadan önce mutlaka sıcak su ile yıkayın. Yıkadığınız teflon tavayı kuruduktan sonra, biraz sıvı yağ dökerek kağıt havlu ile silin.

Teflon tavanızla yemek pişirirken kısık ya da orta ateşte pişirin. Ocağınızın büyüklüğüne göre teflon tava alın.

Teflon tavada ne pişirirseniz pişirin kesinlikle metal kaşık, çatal v.b gereçler kullanmayın. Metal gereçler tavanızı çizer. Onun yerine tahta ya da özel malzeme ile yapılmış, tavanızı çizmeyecek gereçler kullanın. Çizik teflonda pişen yemeklerde kansolojen maddeler oluşur.

Teflon tava temizliği

Teflon tavanızdaki lekeleri temizlemek için su, karbonat ve sirke kullanabilirsiniz. Bir bardak su içine, iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke koyun. Bu karışımı tavanızın içine dökün ve 10 dakika orta ayardaki ateşte kaynatın.

Sararan teflon tavanızı eski rengine döndürmek için, bir miktar su ve biraz çamaşır suyunu tavanın içine koyarak kaynatın. Tavanızı ateşten aldıktan sonra, önce sıcak su, daha sonra soğuk su ile iyice yıkayın.

Tavanızın dibi tuttuğu ya da yemeğinizi yaktığınız zaman tavanızı hemen temizlemeyin. Teflon tavanızın içine su koyarak, bir – iki saat bekletin. Daha sonra tavanızı sıcak su, sıvı deterjan ve yumuşak bir sünger yardımıyla silin.

Temizlik Bilgi : 19 Mart 2010, Cuma


Teflon tava kullanım kılavuzu


Yorumlar için TıklayınızYorum: 0

YORUMLAR

Teflon tavalarınızı nasıl temizliyorsunuz?


Bu konuya ilk yorumu siz ekleyin.

Evhayat Üye Girişi

Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
 

Yorum eklemek için öncelikle üye girişi yapmalısınız.